o składnikach

Dynia i kilka słów o niej

Od jakiegoś czasu rozmyślam o dyniach. O tym, która do czego najbardziej się nadaje, z której będzie najlepsze pure a z której pięknie upieczone, nie rozwalające się kawałki?
Mam w pracy koleżankę z która wiele rozmawiamy na ten temat 🙂 myślę, że reszta osób już nie może nas słuchać;).

Postanowiłam zebrać kilka informacji, aby to wszystko uprościć. Zauważyłam też, że często w warzywniakach sami sprzedawcy mają problemy z określeniem gatunku.. to wprowadziło mi jeszcze większy mętlik,
ale do rzeczy.

DYNIA I JEJ RODZAJE:

Dynia muscat de Provence- czyli czasem mówią o niej muscat a czasem prowansalska (do tej pory myślałam, że to dwa różne rodzaje, a tu taka niespodzianka!).
Jest wspaniała, myślę że śmiało mogę powiedzieć, że jest to mój ulubiony rodzaj dyni!
Ma dość płaski kształt z wyraźnymi żebrami, skórkę ciemno-zieloną, miejscami pomarańczową. Miąższ ma głęboki intensywny pomarańczowy kolor a zapach!
Ach zapach!! jest słodki, melonowy nawet. Ja używam jej do pure, chociaż nie jest to ponoć najlepsza odmiana do tego celu. Jej kolor jednak mnie totalnie zaczarował! A muffiny z jej dodatkiem są DOSKONAŁE.
Używam jej  też do soków, ale zupa z kolei na jej bazie jest trochę za słodka.

Dynia Hokkaido– bardzo popularna odmiana. Jest nieduża,waży między 1-3 kg. Ma bardzo pomarańczową skórkę i “cebulowy” kształt. Miąższ jest zwarty i dość suchy. Ponoć jej skórka nadaje się do jedzenia- ja nie próbowałam. Po upieczeniu nie zmienia formy- dobrze wygląda w sałatkach.
Praktycznie nadaje się do wszystkich wyzwań kulinarnych.

Dynia piżmowa – to odmiana, która z wyglądu przypomina gruszkę. Ma małe gniazdo nasienne a miąższ ma piżmowy zapach.
Ma dosyć miękką skórkę i łatwo ją obrać. Idealna do dań wytrawnych. Akurat z tą dynią nie znamy się zbyt blisko.

Z ciekawych odmian warto jeszcze wspomnieć dynie makaronową oraz zwyczajną. Makaronowa, jak sama nazwa wskazuje po upieczeniu/ugotowaniu przypomina spagetti. Z tą dynią jednak nie mam zupełnie doświadczenia.
Dynia zwyczajna to z kolei okaz który znamy wszyscy. To te OGROMNE dynie. Osiągają wagę 40-45kg. Smak mają bardzo subtelny i niezbyt charakterystyczny.

To jest zaledwie nawet nie „muśnięcie” tematu. Na świecie jest ok. 760 rodzajów dyń! Ja jednak nie będę AŻ tak bardzo zgłębiać tego tematu ;).

Moje pomysły na POTRAWY Z DYNI:

PIECZONA DYNIA Z PĘCZAKIEM
SAŁATKA Z DYNI I TUŃCZYKA
SAŁATKA Z DYNI I POMIDORA

Poprzedni Next Post

You Might Also Like

Brak Komentarzy

Twój komentarz