sałatki, świeże

Ostra sałatka i ostra dziewczyna

Ostra sałatka według Nigelli Lawson

Składniki:

1 świeży ogórek
2 marchewki
1 dymka
garść świeżej kolendry
papryczka chilli

Sos:
sok z połówki limonki
2 łyżki sosu rybnego
łyżeczka cukru

Jak zrobić ostrą sałatkę?

Marchewkę kroję w cienkie słupki, ogórek tak samo- staram się tylko wykroić z niego pestki ( ogórek na pół i w podłużne plastry, potem w cienkie słupki).
Tnę warzywa tak, żeby przypominały makaron spaghetti.

Dymkę tnę wzdłuż, chilli też na ile się da ( wywalam z papryczki pestki bo są cholernie ostre).
Kolendrę tnę jak mi się podoba ;).
Składniki sosu mieszam razem. Sos rybny ma ostry, nieprzyjemny zapach, ale uwierzcie w połączeniu z resztą składników będzie genialny!

Wszystkie warzywa mieszam razem. Skrapiam sosem i posypuję kolendrą.
Ta ostra sałatka świetnie pasuje do ryb i wszystkiego innego. Cieszy się dużym powodzeniem na piknikach i wszelkich innych imprezach. Jej mocny smak sprawia, że nie można przejść obok niej obojętnie.


Ostra sałatka i ostra dziewczyna

To jest jedna z pierwszych sałatek jakie zrobiłam „na nowej drodze życia”. Jest to przepis z programu Nigelli Lawson. Jakby to było wczoraj pamiętam z jakimi wypiekami oglądałam jej programy. Jej swobodne podejście do gotowania, jak do przyjemności. Siedziałam i notowałam- i tak powstał pierwowzór saladblooka- czyli kajet z przepisami. Mam go do dziś.

Tak też zaczęło zmieniać się moje podejście do gotowania. Do świadomego, zdrowego jedzenia, dla przyjemności.

Powiem wam w tajemnicy, że jak miałam 18 lat i przyjechałam do Warszawy na studia nie umiałam zrobić absolutnie nic. Jadłam makaron z zupek chińskich i różne inne takie pyszności. Moja przyjaciółka Zuza G. z którą wtedy zamieszkałam do dzisiaj wspomina jaka była ze mnie dupa wołowa 🙂

Obie się z tego śmiejemy, bo naprawdę było ze mną źle.
Myślałam sobie wtedy, że gotowanie to słabość i niewolnictwo ( what?!). A ja przecież ostra dziewczyna jestem więc w kuchni mnie nie zobaczycie 😉 hahaahah!

Ludzie się zmieniają jak widać 😉

Poprzedni Next Post

You Might Also Like

Brak Komentarzy

Twój komentarz